Болі в спині, діагностика, лікування, профілактика болі в спині

Болі в спині, діагностика, лікування, профілактика болі в спині

Болі в спині є однієї з самих поширених скарг у людей працездатного віку.

Біль у спині найчастіше сигналізує про будь-які патологічні процеси, що відбуваються в нашому організмі. Лікування болю в спині починається з правильної діагностики та виявлення основної причини захворювання. Тому курс лікування має бути спрямований на усунення цієї причини.

Причини болі в спині

За статистикою звернень пацієнтів зі скаргами на біль у спині можна виділити кілька основних причин:

- Грижа диска
- Розрив фіброзного кільця
- Стеноз хребетного каналу
- Міогенний біль
- Фасеткова артропатія.

Грижа диска

Для грижі диска характерні такі ознаки:

- специфічна травма в анамнезі або часта мікротравматизація (заняття спортом, біг, стрибки) біль може посилюватися при сидінні, кашлі, чханні, нахилі вперед і випрямленні ноги можливі порушення чутливості у вигляді оніміння або парестезій (відчуття повзання мурашок);
- зниження м'язової сили та атрофія (у пізнішій стадії) симптом Ласега позитивний;
- дані МРТ або КТ свідчать про порушення у міжхребцевому диску у вигляді грижі диска та залучення нервового корінця.

Клінічні прояви грижі диска залежать від її ступеня – протрузія або пролапс, спрямованості (виділяють медіальні та заднібокові, форамінальні та екстрафорамінальні).

Розрив фіброзного кільця

Розрив фіброзного кільця характеризується такими ознаками:

- травма в анамнезі;
- болі в спині виражені сильніше, ніж у нозі (як правило);
- біль у нозі може бути як двостороннім, так і одностороннім;
- присутній симптом Ласега, але дані МРТ або КТ не дають радіологічного підтвердження компресії корінця;
- біль також посилюється при сидінні, нахилі вперед, кашлі та чханні, випрямленні ноги.

Міогенний біль

Міогенний біль – це біль м'язового походження. Для нього характерні такі ознаки:

- в анамнезі присутні відомості, що вказують на одноразова або систематично повторювана перенапруга м'язів;
- рецидиви болю пов'язані з перенапругою м'язів;
- біль у спині виникає при напрузі паравертебральних поперекових м'язів;
- при напрузі великого сідничного м'яза виникає біль у сідниці та стегні;
- біль у нижній частині спини скоріше односторонньої або двосторонньої локалізації;
- болючість і напруженість м'язів посилюються вранці і після відпочинку, а також при охолодженні;
- при тривалій м'язовій роботі біль наростає, і найбільш інтенсивні больові відчуття саме після припинення м'язового навантаження;
- локальна напруга визначається пальпаторно в залучених м'язах;
- біль може посилюватися як при активному, так і пасивному скороченні м'яза;
- МРТ і КТ не виявляють патологічних змін.

Поперековий стеноз

Поперековий стеноз найчастіше є наслідком вікових змін у хребті. Для нього характерно наступне:

- біль у спині та/або в нозі з'являється після ходьби на певну дистанцію симптоми поступово наростають при продовженні ходьби;
- присутня слабкість і оніміння в ногах;
- згинання полегшує симптоми;
- за даними МРТ і КТ виявляється зниження висоти диска, гіпертрофія фасеткових суглобів, дегенеративний спондилолістез.

Фасеткова артропатія

Для фасеткової артропатії характерні такі ознаки:

- травма в анамнезі;
- локальна напруга з одного боку над суглобом;
- біль з'являється відразу при розгинанні хребта;
- біль у спині посилюється при згинанні в хвору сторону;
- біль припиняється після введення в суглоб кортикостероїдів та/або анестетика (в цьому і полягає лікування болю в спині при фасеткових артропатіях).

Діагностика болі в спині

Діагностика даної проблеми полягає в зборі анамнезу лікарем. Він розпитує пацієнта про скарги, перебіг захворювання, його прояви і особливості, оцінює неврологічні симптоми, визначає чи є зниження сухожильних рефлексів, чи є зони зниженої чутливості шкіри і т.д.

Найбільш точними методами діагностики захворювань хребта є магніто-резонансна томографія та комп'ютерна томографія того чи іншого відділу хребта. Дані обстеження допомагають детально розглянути структуру хребта, наявність чи відсутність гриж міжхребцевих дисків, загальний стан хребців спинного мозку.

У сучасній нейрорентгенології МТР діагностика вважається найчутливішим і найточнішим методом обстеження.

Лікування болю в спині

Виходячи з вищесказаного, стає зрозуміло, що лікування болю в спині починається з точної діагностики та виявлення причини захворювання. Діагноз може бути встановлений на підставі клінічного огляду, а при необхідності уточнений за допомогою сучасних методів діагностики. Найінформативнішим методом на сьогодні є магнітно-резонансна томографія (МРТ).

Правильний діагноз і виявлена причина болю визначають лікувальну програму, яка включає ті чи інші методи лікування, які мають взаємопідсилювальну та взаємодоповнюючу дію.

У нашій клініці проводиться ефективне лікування різних проявів болю у спині. Лікування проводиться амбулаторно і, що важливо, абсолютно безболісно. Акцент у програмі лікування болю у спині робиться на немедикаментозні методи лікування. В основі лікування використовується комплексна програма, спрямована на швидке усунення основного синдрому та причини, що викликає страждання. У складі комплексної терапії можуть застосовуватись такі методи:

- щадні методики мануальної терапії (постізометрична релаксація);
- лазеротерапія;
- фармакопунктура;
- електростимуляція та інші методи лікування.

У середньому курс лікування становить 10-15 сеансів, а усунення гострого больового синдрому від 1 до 3 сеансів. При лікуванні гострого болю в спині сеанси проводяться щодня, що дозволяє нашим пацієнтам швидше повернутися до нормального життя. У подальшому сеанси можуть проводитися з перервами в 1-2 дні для усунення залишкових явищ.

Що раніше розпочато лікування, то швидше пацієнт повертається до повсякденної діяльності. Результат лікування більш довготривалий.

Якщо Вас турбує біль у спині, Ви завжди можете розраховувати на нашу допомогу!

Профілактика болі в спині

Існує кілька основних правил, які сприяють підтримці здорового хребта та відсутності болю в спині. Потрібно: правильно ходити і стояти, правильно сидіти, правильно піднімати та переносити важкі предмети, правильно спати, а також виконувати помірні фізичні навантаження.

Щоб уникнути хворобливих відчуттів у спині, насамперед необхідно пам'ятати про правильну поставу. Важливу роль цьому грає стан м'язів людини під час ходьбі, в положенні стоячи, сидячи і лежачи, за наявності будь-яких фізичних навантажень. У якому б стані людина не знаходилася, потрібно намагатися не сутулитися, тримати спину рівно, не витягувати шию вперед. Перебуваючи в положенні сидячи, потрібно звертати увагу на те, щоб спина спиралася на спинку крісла або стільця, уникати меблів, у яких відсутня спинка, а ноги обов'язково повинні діставати до підлоги.

При тривалому положенні сидячи рекомендується під ноги підставляти невелику лавку, щоб вони знаходилися трохи вище за рівень стегон. Не варто обмежувати себе у рухах, якщо доводиться протягом цілого дня перебувати за столом. Знайдіть 15-20 хвилин, щоб встати і розім'ятися, поміняти позу, перемістити вагу тіла з однієї ноги на іншу.

При необхідності нахилитися, а також підіймання важких предметів категорично забороняється робити різкі рухи. Діяти потрібно повільно, спочатку сісти, взяти потрібну вам річ, а потім підвестися. При цьому спину слід тримати прямо. В цьому випадку навантаження припаде не на хребетні м'язи, а на стегнові. Таким чином, ви зможете запобігти виникненню болю в спині.

Також важливим у профілактиці болю в спині є ліжко, на якому людина проводить чимало часу, як уночі, у процесі сну, так і в повсякденному житті. Зверніть увагу, на якому ліжку спите. Досить часто рекомендують саме тверде ліжко, що є не зовсім правильним. Воно призначено, як правило, для людей, у яких присутні хронічні сильні болі у спині. Для інших же більш корисним і зручним буде напівжорстке ліжко. Це може бути трав'яний матрац або тонкий матрац, який лягає поверх твердої плоскої поверхні. Для повного розслаблення та розвантаження хребта спати краще лежачи на боці.

Найбільш важливим у профілактиці болю у спині та багатьох інших захворювань є здоровий спосіб життя, який включає регулярне збалансоване харчування, фізичні навантаження, відсутність шкідливих звичок, а також емоційний настрій.

Щоб наш хребет та організм загалом правильно сприймав навантаження, потрібно регулярно виконувати фізичні вправи, спрямовані на зміцнення м'язів живота та спини. Вони також сприяють рухливості хребта. Але перш ніж приступити до фізичних навантажень, потрібно проконсультуватися у спеціаліста. Саме він, враховуючи Ваші індивідуальні особливості та стан здоров'я, зможе підібрати необхідний комплекс вправ як у тренажерному залі, так і в домашніх умовах.

Найбільш ефективним та поширеним з усіх видів фізичних навантажень є плавання. Його використовують як у лікувальних, так і в профілактичних цілях при різних захворюваннях хребта (остеохондроз, помірні болі в спині, викривлення та дефекти постави).

Отже, якщо Ви хочете забути про болі у спині, частіше вносьте у своє повсякденне життя рух. Якщо у Вас все ж таки не знаходиться часу на відвідування тренажерних залів, басейну, виконання вправ дома, то намагайтеся частину шляху на роботу і з роботи пройти пішки, а замість ліфта скористайтеся сходами.

Адреса

вул. Олеся Гончара (Энгельса), 19а
Полтава


Контакти

Email: super_lelik_med@ukr.net
Телефон: 0532 580 308
Моб. тел: 050 834 8994
Моб. тел: 066 513 9586
Моб. тел: 067 186 5570

Links
Зворотній зв'язок

Надсилайте нам свої ідеї, повідомлення про помилки, пропозиції! Будь-який зворотний зв'язок буде оцінено.